KİMLİĞİNİZİ YENİLEDİNİZ Mİ?

Kimliğinizi yenilediniz mi?

14 Mart 2016 tarihi itibariyle, T.C. Kimlik kartı uygulamasına geçilmiş olup, eski tabirle nüfus cüzdanları yerini T.C. kimlik kartlarına bırakacaktır. Yasal süre içerisinde ve 2-3 saatinizi ayırarak bu işlemi gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır.

Kimlik yenileme süresi ne zaman sona eriyor?

T.C. Kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olup, 10 yıllık sürenin bitimini izleyen tarih itibari ile başvuru üzerine yenilenir. T.C. Kimlik kartlarının geçerlilik tarihi kart üzerinde yer almaktadır. Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek.

Kimlik yenileme randevusu nasıl alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır.

Yeni kimlik kartı almak için gerekli belgeler nelerdir?

Nüfus cüzdanında fotoğraf varsa, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf, (1 adet, son 6 ay içinde çekilmiş) banka dekontu (Güncel ücret listesi ve anlaşmalı banka listesi için güncel duruma bakınız. 01.01.2020 tarihi itibariyle T.C. kimlik kartı yenileme bedeli 25 TL, yetki bankalar ise hemen hemen tüm resmi ve özel bankalardır)

Nüfus cüzdanında fotoğraf yoksa nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf, (1 adet, son 6 ay içinde çekilmiş) banka dekontu (Güncel ücret listesi ve anlaşmalı banka listesi için güncel duruma bakınız. 01.01.2020 tarihi itibariyle T.C. kimlik kartı yenileme bedeli 25-TL, yetki bankalar ise hemen hemen tüm resmi ve özel bankalardır), annesi, babası, 18 yaşından büyük kardeşlerinden birisi

Ücretin Yatırılması

Kimlik kartı başvurusu için, anlaşmalı bankalara veya PTT’ye veya vergi dairesine veya vergi dairesi olmayan yerde ilçe mal müdürlüğüne veya internetten interaktif vergi dairesine

https://ivd.gib.gov.tr gerekli ücretin yatırılması gerekmektedir.

Süreç

Başvuru sırasında biyometrik veriler (parmak izleri) alınmaktadır. Başvuru sonrası, fotoğrafınız ve geçersiz hale getirilmiş halde eski nüfus cüzdanınız geri verilmektedir. Yeni kimlik kartınız, kısa süre içinde (2-3 gün içinde) teslim için bildirdiğiniz adrese PTT Kargo aracılığıyla ulaştırılacaktır. Bu sürede, başvurduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğünce düzenlenen geçici kimlik belgesini kullanabilirsiniz. Başvuru sonrasında, zarf içinde, size kimlik kartı şifreniz (pin kodu) verilecektir. Bu şifreyi, kartınız size ulaştıktan sonra, İlçe Nüfus Müdürlüğü girişlerinde yer alan KİOSK cihazlarından değiştirebilirsiniz.

Ali Onur GÜNÇEL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir